Luigi Lavazza firması 1895 yılında kuruldu ve ilk şubesinin İtalya’nın Turin şehrinde açtı.  O zamanki bir çok mağazada olduğu gibi Lavazza da her şeyi bulabileceğiniz genel amaçlı bir mağaza olarak açılmıştı.  Çok kısa bir süre sonra Lavazza’nın müdavimleri özel kahvesinin ne kadar kaliteli olduğundan sıkça bahsetmeye başladı.  Bu Lavazza’nın kahve alanında spesiyalist olmasından çok ta uzun bir süre önce değildi.

Bunu takip eden 40 yıl süresince Lavazza’nın adı ve kahvesinin kalitesi dilden dile anlatılarak tüm İtalya’ya yayıldı, ve Turin dışında da bir çok yerde satılmaya başlandı.  II.dünya savaşından sonraki teknolojik gelişme ve sanayileşme döneminde Lavazza kendisini geliştirdi.  Markalaşmanın önemi ve isim hakkının değerlenmesinin yanısıra reklam ve ürün geliştirme çalışmaları yapan firmalar sektörlerinde lider konuma gelmeye başladı.  Tüketicilerin bilinçlenmesiyle, sadece tarlada ürün yetiştirip toplayanlardan standartlaşmayı taömamlayan üreticiler ayrılmaya başladı.  Lavazza yeni üretim teknikleri, ürün hazırlama ve paketleme yöntemleri ile bu dönemde pazar liderliğini ele geçirdi.  Buna ek olarak gerçekleştirdiği yaratıcı reklam unsurları ile Lavazza Italya’da ev eşyaları sektöründe de en tanınan firmalardan biri oldu.

1970’lerin sonundan itibaren Lavazza , premium kahvesi aracılığıyla İtalyan sitilini Avrupa’da duyurmaya başlayarak ismini daha kalıcı hale getirdi.  1980’li yıllar Lavazza için çok hızlı bir büyüme dönemiydi.  Bu dönemde Fransa, Almanya, İspanya, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde, gerçekleştirdiği premium kahve ihracatı ile çok güçlü ve kalıcı bir konum elde etti.  Bu gelişmelerin ardından 1986’da endüstrinin lider kuruluşları tarafından Avrupa Kahve Birliğinin Başkanlığına seçildi.

1990’larda uluslararası bir yapıya erişerek dünya çapında en bilinen Italyan kahve temsilcisi oldu.  Oldukça başarılı görsel kampanyaları sonucu Lavazza Italyan yaşam stilinin sembolü haline geldi.  Günümüzde Lavazza Italya’nın en favori kahvesi olup dünya genelinde tüm tüketiciler tarafından beğenilir olmuştur.

Ocak 2007’den itibaren Elta Ticaret, TÜRKİYE LAVAZZA BLUE VE WEB SATIŞ distribütörü sıfatıyla - Lavazza pazarlama ve satış faaliyetlerini yürüten ve aylık 600 kg. kahve satışıyla Türkiye'deki lider hizmet noktası olmuştur.

2017 yılında kendi Lavazza kahve ithalatına başlamış olup aylık satışını 1.100 kg. kahveye çıkartmıştır.  Aynı zamanda Lavazza'nın yüksek fiyatla Türkiye pazarına sunulmasını engellemiş olup 2 yıl öncesine göre kahve fiyatlarıın %30 ucuzlamasını sağlamıştır.
Mete Tayfun Güngör - 2017
hakkımızda
ana sayfa
bize ulaşın
on-line satış